Denní motýli v okolí Kraslic
V současné době není k dispozici žádný přehled denních motýlů Kraslicka. Při přípravě seminářů k ochraně přírody zjistili pracovníci Městského úřadu Kraslice výskyt některých velice zajímavých nebo vzácných druhů.
Denní motýli v okolí Kraslic
Mezi naše nejkrásnější denní motýly patří batolec duhový (Apatura iris). Proměnlivé zbarvení křídel u samců bylo důvodem jeho staršího jména – barvoměnky duhové. Samičky tohoto druhu kladou vajíčka na listy vrb, zejména vrby jívy. Batolec duhový patří mezi zvláště chráněné druhy živočichů a jeho ochrana spočívá především v zachování náletových druhů vrb v krajině. Fotografovaný sameček byl zastižen mezi Bublavou a Kraslicemi.
Dalším zvláště chráněným druhem žijícím v okolí Kraslic je bělopásek topolový (Limenitis populi). V našich podmínkách se vyvíjí především na topole osice. Bělopásek topolový je velice plachý motýl a jeho vyfotografování není snadné. Výskyt příbuzného bělopáska dvouřadého (Limenitis camilla) na Kraslicku je třeba potvrdit novými nálezy.
V okolí Přebuzi byl několikrát pozorován žluťásek borůvkový (Colias palaeno). Tento žluťásek je tyrfofil, což znamená, že je vázán na rašeliniště. Vyvíjí se na jediném druhu rostliny, na vlochyni bahenní. V Krušných horách a dalších hraničních pohořích dosud žije, ale již vymřel například na Českolipsku, Českomoravské vrchovině a na Moravě. Patří rovněž mezi zvláště chráněné druhy.
Ještě nedávno byl jedním z nejvzácnějších českých motýlů bělásek ovocný (Aporia crataegi). Tento motýl byl v devadesátých letech dvacátého století považován v České republice za vyhynulého. Později se k nám opět rozšířil z oblasti jeho trvalého výskytu v Německu. Živnou rostlinou tohoto běláska jsou různé druhy hlohů a další dřeviny z čeledi růžovitých (jeřáb, hrušeň, jabloň a jiné druhy). Bělásek ovocný byl na Kraslicku zjištěn v Šindelové – Milířích, údolí Přední Liboce, okolí Rolavy a ve Stříbrné.
Mezi naše nejkrásnější denní motýly patří perleťovci: vrchní stranu křídel mají oranžově zbarvenou a jejich rub nese řady perleťových skvrn. Ze vzácných druhů lze vybrat například perleťovce severního (Boloria aquilonaris). Vyskytuje se pouze na rašeliništích, kde se nacházejí porosty klikvy – živné rostliny jeho housenek. V České republice se v současnosti vyskytuje pouze v západních a jižních Čechách. Byl nalezen v obou místních přírodních parcích (Leopoldovy Hamry, Přebuz).
V okolí Kraslic žije větší množství dalších krásných druhů. Patří k nim například babočky, modrásci a okáči. K nejběžnějším místním druhům se řadí babočka paví oko (Inachis io) a okáč bojínkový (Melanargia galathea).
RNDr. Jiří Hejkal, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Kraslice
Datum vložení:
28. 1. 2014 0:00
Datum poslední aktualizace: 13. 9. 2024 13:20
Datum poslední aktualizace: 13. 9. 2024 13:20